کارشناسی بدنه و رنگ
کارشناسی بدنه و رنگ
خرداد ۹, ۱۳۹۶
کارشناسی خودرو
کارشناسی خودرو و پنج نشانه از خرابی موتور
شهریور ۱۳, ۱۳۹۶
Show all
کارشناسی فنی و موتور

کارشناسی فنی و موتور

 

در بازار خودرو ایران پس از وضعیت بدنه ،وضعیت فنی خودرو برای خریداران از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برای بررسی وضعیت کارشناسی فنی خودرو در ابتدا وضعیت موتور را بررسی کنید. در بررسی اولیه دقت کنید که خودرو دچار روغن سوزی نباشد. این تست را می توان بعد از روشن کردن خودرو و بازدید دود خروجی از اگزوز متوجه شد. اگر از اگزوز دود غلیظ و سیاه خارج میشود نشان دهنده روغن سوزی و معیوب بودن موتور خودرو می باشد. همچنین برای بررسی بیشتر میتوان شمع خودرو را نیز بازدید کرد که دچار روغن زدگی شده یا خیر.

 

پس از بررسی وضعیت موتور خودرو، وضعیت باطری را بررسی میکنیم. ابتدا بررسی تمام بست ها و اتصالات ، دوم نگهدارنده مناسب باتری خودرو ، سوم سالم بودن باتری به نحوی که اگر باتری اتمی باشد ، نشان دهنده آن باید کاملا سبز رنگ باشد و اگر اسیدی باشد، باید وجود آب اسید کافی در خانه های باتری و نیز سالم بودن خانه های باتری و میزان عمر باتری اسیدی بررسی گردد.

 

در ادامه برسی وضعیت فنی خودرو و کارشناسی خودرو و برای فهمیدن دیگر ایرادات می بایست با خودرو تست رانندگی انجام داد. در ابتدا هنگام روشن کردن خودرو باید دقت کرد که صدای غیر عادی از موتور شنیده می شود یا خیر. چراغ ها، برف پاک کن ، آب پاش و بوق را تست کنید که درست کار کنند. کلیه آمپرها مورد بررسی قرار گیرد. کلاچ را هم نیز تست کنید که سفت نباشد. دقت کنید که هنگام تعویض دنده، دنده ها به شکل صحیح و نرم جا می روند.

 

اگر خودروی مورد برسی دارای  گیربکس اتوماتیک بود برای برسی سلامت آن در ابتدا خودرو را روشن نموده و دسته دنده را در حالت D انتخاب نمایید و شروع به حرکت کنید ( اگر امکان داشت خودرو را در بزرگراه تست نمایید و تا دنده ۳ با خودرو به رانندگی بپردازید تا هیچگونه صدا و یا لرزش غیر عادی در خودرو احساس ننمایید ) ، پس از رانندگی و اطمینان از آنکه خودرو دارای ایرادی ( صدای خاص ، تقه زدن و یا ضربه زدن در هنگام تعویض دنده ، کندی تعویض دنده در گیربکس های اتوماتیک و مواردی اینچنینی) نمیباشد ، به نرمی حرکت و تعادل خودرو دقت نمایید.

 

پس از آن به بالانس و متعادل بودن خودرو دقت نمایید، برای تست آن در زمان حرکت خودرو زمانی که در بزرگراه و یا خیابان در حال حرکت هستید و هیچ خودرویی در اطراف و نزدیکی شما حضور ندارد ، فرمان را رها نمایید و مشاهده کنید که خودرو به سمت راست یا چپ مسیر منحرف می شود و یا در مسیر مستقیم به حرکت خویش ادامه میدهد. به فرمان خودرو هم دقت کنید که در حرکت فرمان لرزش بیش از حد نداشته باشد یا فرمان حالت ضربه زدن نداشته باشد. به صداهایی که میشنوید دقت کنید، صدا ندادن ستون های خودرو، صدا ندادن بدنه خودرو، نداشتن لرزش بیش از حد خودرو و مواردی اینچنینی حتما مورد نظرتان باشد و بررسی نمایید .

 

حتما عملکرد سیستم ترمز را هم برسی کنید، زیرا این سیستم مهم ترین  نقش را در هر خودرویی دارد و یکی از ارکان اصلی ایمنی خودرو میباشد، در زمانی که توقف دارید، حتما چند بار پشت سر هم پدال ترمز را فشار دهید تا از سالم بودن اطمینان پیدا نمایید. در زمان حرکت خودرو هم زمانی که دنده درگیر است ترمز را تست نمایید و هم زمانی که دنده را در حالت خلاص قرار می دهید. در هر حالت و در هر صورت پدال ترمز نباید زیر پای شما خالی گردد و یا احساس نمایید که سیستم ترمز دیر به نیاز شما پاسخ می دهد .

 

در پایان هم با استفاده از دستگاه دیاگ تمام سیستم الکتریکی خودرو میبایست برسی شود.

 

درصورتی که خود شما نمی توانید همه این موارد را به طور کامل تست کنید پیشنهاد می شود برای اطمینان بیشتر حتما از کارشناس فنی خودرو استفاده کنید تا با خیالی آسوده خرید خودرو را انجام دهید.

دیدگاه ها بسته شده است

تماس با مدیریت